Jūrinis erelis

Posted on 25 gegužės, 2012

1


Pribloškiantis

Metro aukščio (nuo pakaušio iki uodegos) ir sveriantis beveik 7 kilogramus, Jūrinis erelis (Haliaeetus albicilla) yra vienas didžiausių Lietuvos plėšriųjų paukščių. Didelio kūno ir milžiniškų sparnų, kurių ištiestų ilgis siekia iki 2.5m, šis paukštis dažnai sukelia pagarbią baimę jo skrydį stebinčiam žmogui.

Jūrinis erelis, Šilutės r. (C) Birdpix.lt, M. Čepulis

Suaugusio jūrinio erelio uodega balta, taip atsirado jo angliškas pavadinimas (White-Tailed Eagle). Įdomu tai, kad jaunikliai bręsdami turi bent kelis kartus pakeisti plunksnas, kad uodega iš rudos ar net gi juodos taptų balta. Jūrinio erelio didelę galvą puošia masyvus geltonas snapas, kurio spalva dažnai atitinka akis ir kojas. Jaunikliai subręsta per maždaug 5 metus, jų brandą rodo snapo ir kojų geltonos spalvos išryškėjimas.

Įsipareigojimai šeimai ir individuali laisvė

Kaip yra būdinga visiems plėšriesiems paukščiams, patelės yra pastebimai didesnės nei patinai ir paprastai dominuoja poros santykiuose. Skirtingi abiejų individų dydžiai leidžia medžioti įvairesnį grobį gyvenamosiose teritorijose, nes patelės gali pasigauti didesnes aukas.

Kiekvieno paukščio skrydis priklauso nuo jo sparnų. Jūrinis erelio sparnai yra platūs, ilgi, skrisdamas jis kartais primena grifą. Būtų labai neįprasta stebėti jūrinį erelį, energingai mosuojantį sparnais, ar braižantį danguje aštuntukus. Dideli sparnai leidžia gaudyti palankų vėją ir termines sroves, kurios leidžia atsipalaiduoti skrydžio metu ir sutelkti savo dėmesį į grobio paieškas

Sėslumas

Jūrinis erelis mėgsta paklaidžioti, bet tikrai nėra stipriai migruojantis. Šie paukščiai yra linkę didžiąją savo gyvenimo dalį praleisti vietose, kuriose buvo išperėti. Jauni paukščiai, iki 5 m. amžiaus, yra linkę bastytis tol, kol suranda saugią perėjimui tinkančią vietą ir pradeda sukti lizdus. Vienų apibūdinamas kaip įprastas plėšrūnas, ar maitvanagis, nereikalaujantis specialių gyvenimo sąlygų, jūrinis erelis dažniausiai yra pastebimas jūros pakrančių teritorijose, sukantis lizdus medžių arba uolų viršūnėse. Jūriniai ereliai yra plačiai paplitę šiaurinėje hemisferoje

Įdomūs faktai

  • Deda nedaugiau dviejų kiaušinių, peri beveik 1.5 mėnesio.
  • Rega šešis kartus geresnė už puikiai matančio žmogaus regą.
  • Skrydžio greitis dažniausiai telpa į 40-100 km/val. amplitudę, nepaisant to, didžiausias greitis, kokį gali išvystyti siekia 170 km/val.
  • Susiporavę jūriniai ereliai partnerių nekeičia.
  • Seniausias žinomas baltasis erelis buvo 42 metų amžiaus.

Lietuvoje

Lietuvos pašto išleistas pašto ženklas – Jūrinis erelis (2011 m.)

Lietuvos ornitologai nuo 1992 m. dalyvauja tarptautinėje jūrinių erelių žiedavimo spalvotais žiedais programoje. Nuo 1992-2009 m. Lietuvoje buvo sužieduoti 426 jūrinių erelių jaunikliai. Žinoma, kad vienas iš mūsų šalyje žieduotų jauniklių išgyveno iki 19.5 metų amžiaus, jis buvo pastebėtas pernai, Kintų žuvininkystės tvenkiniuose (Šilutės r.).

Jūrinis erelis yra įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą – minimas kaip retas paukštis. Lietuvos paštas 2011 metais išleido pašto ženklą Jūriniui ereliui, temai Lietuvos Raudonoji knyga.

Jūrinis erelis Kintuose (C) Birdpix.lt, V. Jusys.

Pora vaizdo įrašų:

Šaltiniai

Dementavičius, D. ir Patapavičius, R. (2012) ‘Stebėtas 19.5 metų amžiaus jūrinis erelis’. Paukščiai, 13, 1. Kaunas. Kopa.
Dementavičius, D. ir Rumbutis, S. (2010) ‘Jūrinių erelių žiedavimo spalvotais žiedais programa ir jos rezultatai Lietuvoje’. Paukščiai, 5, 1. Kaunas. Kopa.
Lietuvos paštas (2011) Ekspresinformacija, 79.
Lietuvos Raudonoji Knyga (2007).
White-Tailed Sea Eagle tinklalapis.

Šią informaciją blogui Sakalininko užrašai vertė ir pritaikė Edvardas. Kopijuoti ir naudoti tik su nuorodomis į šį blogą bei informacinius šaltinius.